Oku, Okumaya Teşvik Et, Kitap Kampanyası

Oku, Okumaya Teşvik Et, Kitap Kampanyası

Değerli Posoflu hemşerilerim, dostlar, yoldaşlar, arkadaşlar;

Bildiğiniz gibi kısa bir süre önce "Posof'un Göçmen Kuşları" adlı romanım yayınlandı. Okuyanlardan kitap hakkında öneri ve tavsiyeler gelmeye başladı. Birçoğu kitabın daha çok okur kitlesiyle buluşması, özellikle Posoflulara tavsiye edilmesi gerekir dediler. Çünkü onlara göre; kitaptaki roman figürleri, Posof'ta doğup büyümüş kişiler olarak, Posof'taki ve dünyadaki değişime tanık olmuş kişilerdir. Yaşadıkları olaylarda hem Posof kültürünü hem de Türkiye'den, çeşitli ülkelerden evrensel kültürü okura aktarmaktadır. Bu nedenle birçok Posoflu kendi kültürel gelenek, göreneklerini ve tabii ki mutfağından esintileri de bu romanın içinde bulacaktır.

Posof kültürü bizlerin yeri geldiğinde gurur duyduğumuz benliğimizin bir parçasıdır. Bu yüzden Posofumuzun, gelişmeye açık yerel kültürel değerlerinin gelecek nesillere aktarılması önemlidir.

Bunu yapmanın yollarından biri de sözlü olduğu kadar, Posof'u anlatan yazılı kaynakların varlığını hemşerilerimize duyurmaktır.

Yukarıdaki gerekçelerle bazı dostlarımız, belli miktarlarda blok kitap satın alarak, kitapların daha fazla okur kitlesine, hemşerilerimize önerilmesi için katkı sunacaklarını; satın aldıkları kitapları öncelikle Posof derneklerine bağış yapacaklarını ilettiler.

Posoflular arasındaki yardımlaşma ve dayanışmada önemli rol oynayan Posof dernekleri; bu kitapları istedikleri fiyattan üyelerine ve çevrelerine ulaştırarak derneklerine bir gelir sağlamış da olurlar.

(Diğer sivil toplum örgütleri, sendika, kütüphane, kültürevi, halkevi, belediye v.b. kurumlara da kitap bağışı yapabiliriz.)

Destek vermek isteyenler, dernek ya da kuruluş yöneticileri, bizimle bu konuda iletişime geçmek için çekinmeyiniz. Düşüncelerinizi lütfen bizimle paylaşınız.

Bu kampanyamıza tüm okurların, özellikle siz Posofluların katkılarını bekliyoruz.

Kitaplarla, dostça kalın...

Turgay Usanmaz
26-10-2020