Okur Yorumları 2

Okur Yorumları 2

Posof'un Göçmen Kuşları"nı bir solukta okuyup bitirdim. Akıcı özelliği ile bir solukta okuduğum bu roman 56 bölüm ve 343 sayfadan oluşuyor. Her bölümün başında anlamlı deyimler ile süslenmiş bölüm başlıkları bulunuyor. Tanınmış önemli insanlardan alıntı yapılan sözler aynı zamanda bölümün konusu ile de uyumluluk sağlıyor.

Kitabın bölümlerindeki içerik oldukça zengin. Yazar hayatın gerçeklerini ve kendi yaşamını roman dilinde işlemiş olması da ilgi çekici başka bir faktör olarak gördüm.

Bu roman hakkında çok şey söyleyebiliriz. Benim için en ilginç yanı kendi doğup büyüdüğüm ve tarihte yukarı Ahıska diye de adlandırılan Posof’u ve Posofluların çilekeş yaşantısını anlattığı bölümlerdi.

Aslında romanın beni en çok etkiyen bölümü Turgut’un Hollanda gibi küçük bir ülkede dahi Ermeni lobisinin hışmına uğramasıydı. Turgut’un binbir güçlükle elde ettiği Hollanda vatandaşlığından vazgeçmesine sebep olan Ermeni asıllı B. Tekoyan’den gördüğü ırkçı baskı beni son derece etkiledi. Çünkü Fransa’da yıllardır güçlü olarak bilinen Ermeni lobisi baskısı altında inim inim inleyen birisi olarak kitabın 48’inci bölümünün 273. Sayfasını okurken yaşadıklarımdan olacak ki gözyaşlarıma boğuldum. Düşünebiliyor musunuz, adam o kadar gururlanıyor ki Hollanda vatandaşlığını bırakıp Türkiye’ye kesin dönüş yapmaya razı oluyor.

Göz yaşlarınızı tutamayacağınız ayrılık bölümleri var. Kitabı okurken kah macera yaşıyor, kah siyaset yapıyor ve baskı rejiminin çirkin yüzünü de görebiliyorsunuz. Romanın içinde inanılmaz rejim baskısı ve zulmü karşısında kapitalizme direnen karakterleri de buluyorsunuz. İlerleyen bölümlerde kapitalizm rejiminde eriyen devrimcileri görüyorsunuz.

Ayrıca romana renk katması için yazarın çok özellerini cesurca kaleme aldığını da kitabın çeşitli bölümlerinde bulabiliyorsunuz. En ilginci ise Turgut’un Eritre kadınları ile evlerinde bir gece geçirmesiydi..

Bu kitap şimdiye kadar okuduklarım arasında beni en çok etkileyen romandı diyebilirim. Özetle kitabı çok beğendim.

Burhan Özkoşar,
10-11-2020, DATÜB - Fransa