Okur Yorumları 4

Okur Yorumları 4

Aslında yazılacak çok şey var... Belki de bu yüzden kitabı okuduktan sonra yazıyorum. Anılarımda kalanları yazmak istiyorum diyebilirim. Çünkü kitabı okurken hikayesiyle bütünleşebildim.

Posof'un Göçmen Kuşları kitabındaki Turgut'un hikâyesi, arayışları ve verdiği yaşam mücadelesi kitabı merakla okumamı sağladı. Turgut'un yaşamındaki olayları tahlili ile de önemli dersler vermesi benim için çok değerliydi. Ve Turgut'un mücadele kavramını anlayışı, okurken bende umut yeşertiyordu. Bunları hissetmekle kalmayıp bana yaşam boyu ilham verecek okumalardan biri olacağına inanıyorum.

Turgut'un emek dolu hayatındaki deneyimlerini yazdığı Posof'un Göçmen Kuşları adlı kitap için Turgay USANMAZ'a en içten duygularla sevgi dolu selamlar.

Yakup Kaya
Aralık, 2020 /ANTALYA

----------------------------------

Hocam merhaba,

"Posof'un Göçmen Kuşları"nı az önce bitirdim. Öncelikle emeklerine sağlık, kısmen kurgu da olsa, bir yaşam öyküsü olarak, seni ve yakın çevreni daha yakından tanıdım. Yaşadığın zorlukları ihanetleri bildim.

Üzüldüm mü? Hepimiz buna benzer şeyleri (belki de daha fazlasını) yaşadık, yaşıyoruz. Hayat biraz da düş kırıklığı değil mi zaten? Hepimizin payına benzer şeyler düşüyor. Ben de kitabı okurken, üzüldüm kızdım, bu kadar da olmaz diye düşündüm birçok kez.

Yani yaşam ve kurgu fena değildi, belki Turgut ve Gökhan arasındaki geçişler daha yumuşak olabilirdi. Kitabın biraz didaktik, biraz da belgeselvarilik havası var gibi.

Ama sonuç güzel. Teşekkür ederim.

Ayhan Kazancı
07-12-2020

----------------------------------


Kitabı okuyarak bitirdim. Bir insanın doğru bildiklerinden hiç taviz vermeden verdiği hayat mücadelesindeki dik duruşuna ve sonunda sahip olduğu başarıya hayran kaldım.

Her şeyin farkında olmak, farkındalık yaratmak her insanın yapabileceği bir şey değil. Bana göre bu ancak zeki dürüst eğilip bükülmeyen insanların sergileyeceği bir duruştur.

Turgay abiyi kutluyorum. Başarıları daim olsun diliyorum.

Nuray Koçak Ercim
10-12-2020