Okur Yorumları 5

Okur Yorumları 5

Merhaba Turgay,

Kitabın "Posof'un Göçmen Kuşları'nı büyük bir şevkle okudum. Başlangıçta aile andacı gibi izlenim veren kitap sayfalar ilerledikçe adrenalin ve heyecana tavan yaptırıyor. Kurduğun cümleler, cümlelerde kullandığın imla harika. Bu heyecanı ayakta tutuyor.

Giriş bölümünde, küçük yerleşim yerlerinde insanların lakaplarıyla anılması sonraki bölümlere iyi bir başlangıç oluşturmuş. Kitaptaki olayların kronolojik bağlantısı, kurgu ve bölümlenmesi, kullanılan başlıklar çok uygun.

Anlatım akıcı, heyecanlı, her bölüm bir sonraki bölümün okunmasını cazip hale getiriyor. Edebi olarak roman türünün eklektik örneği olabilir.

İnişli çıkışlı bir gelir grafiğine rağmen kapitalizme taviz vermeden, onurlu, umudunu kaybetmeyen; aşkı, sevip sevilmeyi ötelemeyen bir devrimcinin yaşadıkları, bu değerleri kendisine ilke edinen okurları bu romanı okumaya mecbur ediyor.

Bu kitap dolayısıyla seninle arkadaş olduğum için gurur duydum. Unutmadan, kitapta Turgut'un Gökhan'a taviz vermemesi tavrını uygun buldum, süper.

Arkadaşın olarak seni kutluyor, roman yazımına devam etmeni tavsiye ediyorum.

Selam ve sevgilerimle...

Engin Dursun
05-01-2021 / 16-01-2021

----------------------------------


Turgay Usanmaz ile tanışmamız internet sitesi sayesinde oldu. İlk kitabım yayınlanmamıştı, yayıncı arıyordum, dergileri ve siteleri ziyaret ediyordum. Sonradan iki eserim okurla buluşunca oğluyla Türkiye'ye geldi, sağ olsun, röportaj yaptı, bir nevi tanıtım oldu.

Posof'un Göçmen Kuşları adlı bir roman kaleme almış. Merakla okudum, adında Ardahan yöresine dair anılar çağrıştırsa bile daha ziyade Kafiristan anlatılıyor, satır aralarında yakın siyasi tarihe ışık tutuluyor.

Kitabı edebi kriterler açısından beklediğimden daha iyi buldum. Turgay kardeşimiz kendini yetiştirmiş, bayağı araştırmış. Biyografik romanda Turgut Türkiye ile Hollanda arasında mekik dokuyor, iltica kampı, Alanya macerası gibi motiflerle eseri renklendiriyor.

Tabii benim en çok dikkatimi çeken konu zamparalıktaki başarısı oldu, resmen kıskandım. Turgut Yeşilçam'ın afili jönleri kadar yakışıklı değilse de usta bir balıkçının oltayla yakalayabileceği balıktan daha fazla kızı ağına düşürmüş. "Maşallah, nazar değmez inşallah!" dedim, çünkü lise birden beri yurt dışına çıkış hayaliyle yaşıyorum, maalesef bir avrat ile müşerref olamadım. Edebiyat kritiğinde bu tür münasebetsizlik yapılmaz ama dervişin fikri neyse zikri de odur, ben en çok o bölümleri sevdim.

Bence kitabın bir sürü konusu denemeler halinde aktarılabilir, bakir mevzular ve tecrübeli kişi, dişi çok azdır.

Turgay Usanmaz kardeşim inşallah yazmaktan usanmaz.

Şenol Onay
Burhaniye, 24-01-2021

----------------------------------


Bilmediğini söylemek mi doğru olan yoksa söylememek mi? Cahil olduğum ortaya çıkarsa ezer misiniz? Bir kısmınız zaten cahil olduğunu biliyoruz diyecektir küçümseyen bir tavırla.

(Bu konuda benim de kendimi düzeltmem gerekiyor; bazen buldozer gibi eziyorum çünkü. Sonradan farkediyorum ne kadar kötü bir görüntü ve duruş sergilediğimi…)

Turgay Bey, bu kitabını bana hediye edene kadar Posof’un ne olduğuna dair hiçbir fikrim yoktu. Daha başlığıyla öğretmeye başladı yani. Sonra “mile”sini, “mafiş”ini… Kültürünü yani. Sağ & sol kavgaları da cabası.

Kitap beni, daha önce hiç gitmediğim doğuya götürdü ve ağırladı diyebilirim.

Kalbinin güzelliğini hissettiğim yazara sevgi ve selamlarımı sunuyorum.

Teşekkürlerimle.

İrem Küçük
18-08-2021