ANA SAYFA OKUR YORUMLARI YAYINEVLERİ


book cover
"Giderken bizi gözlerinde bir tutam hüzünle uğurlayanlara, dostlarımıza ve iyi insanlara; biz de geride bıraktığımız fotoğraflardan, videolardan, şiirlerden, öykülerden ya da romanlardan bakacağız.

Emek ve sevgiden yana güzel bir dünya yaratma mücadelesinde, arkasında güzel anılar bırakarak giden herkese bin selam olsun."

(Arka kapaktan alıntı)

Posof'un Göçmen Kuşları

Kim ne dedi?

"Her bir satırı özenle düşünce süzgecinden geçirilmiş, büyük emek sarf edilerek yazılmış bu romanı ilgiyle okudum. Bizim kuşağın, özellikle devrimcilerin anıları canlanacaktır sanırım. Bu kitabı herkesin geçmiş zamana yolculuk yaparak nefes almadan okuyacağını düşünüyorum. 45 yıllık arkadaşım, yoldaşım Turgay'ı tebrik ediyor, yeni ürünlerle başarılarının devamını diliyorum."
image
Şahset Subaşı
Eleştirmen, Roman Okuru
"Değerli arkadaşım Turgay, yazın yaşamına şiirle merhaba demiştin yıllar önce. Keyif alarak okuduğum bu romanınla yeniden selamlıyorsun dostlarını ve okurlarını. Herkesin zevkle, ilgiyle okuyacaklarını düşünüyorum. Bu romanın sana yazın yaşamında yeni başarılar getireceğine inanıyorum."
image
Süleyman Özgün
Marksist okur, Eleştirmen
"Kitabı okudum. Geçmişle günümüzü birleştiren sürükleyici bir çalışma. Romanda okur, göçmen kuşların rotasını izleyecek, bazen de onların gözünden dünyayı gözleyecektir. Çoğu zaman da onlarda kendinden bir parça bulacaktır."
image
Ozan Usanmaz
Arkeolog, Akademisyen
"Önce kitabın, tanıtım sayfasında yer alan bazı bölümleri, kitap elime geçince de tümünü bir solukta okudum. Harika, yalın bir dil ve gerçekçi hikayeler. Tebrik ediyor Turgay Usanmaz'a yürek dolusu sevgiler, selamlar, dostlarından olmanın onuruyla..."
image
Arzu Kır
Yazar, Politikacı
"Sevgili Turgay , hani derler ya, hayatımı yazsam roman olur diye, tam da öyle olmuş. Büyük bi zevkle ve merakla okudum her satırını. Satırlarda kendimi Turgut'u İstanbul'da konuk etmiş olarak canlandırdım, bu da bana ayrıca gurur verdi. Hayatına sağlık, kalemine ve emeğine sağlık. Dostca, sevgiyle kal."
image
Nurcan K. Kurt
Roman Okuru, Altınoluk


"Posof'un Göçmen Kuşları"nı bir solukta okuyup bitirdim. Akıcı özelliği ile bir solukta okuduğum bu roman 56 bölüm ve 343 sayfadan oluşuyor. Her bölümün başında anlamlı deyimler ile süslenmiş bölüm başlıkları bulunuyor. Tanınmış önemli insanlardan alıntı yapılan sözler aynı zamanda bölümün konusu ile de uyumluluk sağlıyor.

Kitabın bölümlerindeki içerik oldukça zengin. Yazar hayatın gerçeklerini ve kendi yaşamını roman dilinde işlemiş olması da ilgi çekici başka bir faktör olarak gördüm.

Bu roman hakkında çok şey söyleyebiliriz. Benim için en ilginç yanı kendi doğup büyüdüğüm ve tarihte yukarı Ahıska diye de adlandırılan Posof’u ve Posofluların çilekeş yaşantısını anlattığı bölümlerdi.

Aslında romanın beni en çok etkiyen bölümü Turgut’un Hollanda gibi küçük bir ülkede dahi Ermeni lobisinin hışmına uğramasıydı. Turgut’un binbir güçlükle elde ettiği Hollanda vatandaşlığından vazgeçmesine sebep olan Ermeni asıllı B. Tekoyan’den gördüğü ırkçı baskı beni son derece etkiledi. Çünkü Fransa’da yıllardır güçlü olarak bilinen Ermeni lobisi baskısı altında inim inim inleyen birisi olarak kitabın 48’inci bölümünün 273. Sayfasını okurken yaşadıklarımdan olacak ki gözyaşlarıma boğuldum. Düşünebiliyor musunuz, adam o kadar gururlanıyor ki Hollanda vatandaşlığını bırakıp Türkiye’ye kesin dönüş yapmaya razı oluyor.

Göz yaşlarınızı tutamayacağınız ayrılık bölümleri var. Kitabı okurken kah macera yaşıyor, kah siyaset yapıyor ve baskı rejiminin çirkin yüzünü de görebiliyorsunuz. Romanın içinde inanılmaz rejim baskısı ve zulmü karşısında kapitalizme direnen karakterleri de buluyorsunuz. İlerleyen bölümlerde kapitalizm rejiminde eriyen devrimcileri görüyorsunuz.

Ayrıca romana renk katması için yazarın çok özellerini cesurca kaleme aldığını da kitabın çeşitli bölümlerinde bulabiliyorsunuz. En ilginci ise Turgut’un Eritre kadınları ile evlerinde bir gece geçirmesiydi..

Bu kitap şimdiye kadar okuduklarım arasında beni en çok etkileyen romandı diyebilirim. Özetle kitabı çok beğendim.
image
Burhan Özkoşar,
10-11-2020, DATÜB - Fransa
“En iyi arkadaş KİTAP’tır!”

Bu kitabı;
*Kitabı ve kitap okumayı sevdiğimden,
*Yazarının bir dost ve meslektaş olmasından,
*İçeriğinde paylaştığım pek çok ortak noktamız olmasından,
*Bazı açılardan (?!) ben de bir “göçmen kuş” olduğum için,
*vb. nedenlerle severek, elimden bırakmadan, kısa sürede okuyup, bitirdim.

Kitabı ve okumayı seven herkese ama özellikle de “Posoflular”a (ki, kitapta kendilerinden çok şeyler bulacaklardır) ısrarla salık verip, öneriyorum. .................................
image
Ali Çalışkan
26-11-2020
Aslında yazılacak çok şey var... Belki de bu yüzden kitabı okuduktan sonra yazıyorum. Anılarımda kalanları yazmak istiyorum diyebilirim. Çünkü kitabı okurken hikayesiyle bütünleşebildim.

Posof'un Göçmen Kuşları kitabındaki Turgut'un hikâyesi, arayışları ve verdiği yaşam mücadelesi kitabı merakla okumamı sağladı. Turgut'un yaşamındaki olayları tahlili ile de önemli dersler vermesi benim için çok değerliydi. Ve Turgut'un mücadele kavramını anlayışı, okurken bende umut yeşertiyordu. Bunları hissetmekle kalmayıp bana yaşam boyu ilham verecek okumalardan biri olacağına inanıyorum.

Turgut'un emek dolu hayatındaki deneyimlerini yazdığı Posof'un Göçmen Kuşları adlı kitap için Turgay USANMAZ'a en içten duygularla sevgi dolu selamlar.
image
Yakup KAYA
Aralık, 2020 /ANTALYA
Hocam merhaba,

"Posof'un Göçmen Kuşları"nı az önce bitirdim. Öncelikle emeklerine sağlık, kısmen kurgu da olsa, bir yaşam öyküsü olarak, seni ve yakın çevreni daha yakından tanıdım. Yaşadığın zorlukları ihanetleri bildim.

Üzüldüm mü? Hepimiz buna benzer şeyleri (belki de daha fazlasını) yaşadık, yaşıyoruz. Hayat biraz da düş kırıklığı değil mi zaten? Hepimizin payına benzer şeyler düşüyor. Ben de kitabı okurken, üzüldüm kızdım, bu kadar da olmaz diye düşündüm birçok kez.

Yani yaşam ve kurgu fena değildi, belki Turgut ve Gökhan arasındaki geçişler daha yumuşak olabilirdi. Kitabın biraz didaktik, biraz da belgeselvarilik havası var gibi.

Ama sonuç güzel. Teşekkür ederim.
image
Ayhan Kazancı
07-12-2020


Kitabı okuyarak bitirdim. Bir insanın doğru bildiklerinden hiç taviz vermeden verdiği hayat mücadelesindeki dik duruşuna ve sonunda sahip olduğu başarıya hayran kaldım.

Her şeyin farkında olmak, farkındalık yaratmak her insanın yapabileceği bir şey değil. Bana göre bu ancak zeki dürüst eğilip bükülmeyen insanların sergileyeceği bir duruştur.

Turgay abiyi kutluyorum. Başarıları daim olsun diliyorum.
image
Nuray Koçak Ercim
10-12-2020


Merhaba Turgay,

Kitabın "Posof'un Göçmen Kuşları'nı büyük bir şevkle okudum. Başlangıçta aile andacı gibi izlenim veren kitap sayfalar ilerledikçe adrenalin ve heyecana tavan yaptırıyor. Kurduğun cümleler, cümlelerde kullandığın imla harika. Bu heyecanı ayakta tutuyor.

Giriş bölümünde, küçük yerleşim yerlerinde insanların lakaplarıyla anılması sonraki bölümlere iyi bir başlangıç oluşturmuş. Kitaptaki olayların kronolojik bağlantısı, kurgu ve bölümlenmesi, kullanılan başlıklar çok uygun.

Anlatım akıcı, heyecanlı, her bölüm bir sonraki bölümün okunmasını cazip hale getiriyor. Edebi olarak roman türünün eklektik örneği olabilir.

İnişli çıkışlı bir gelir grafiğine rağmen kapitalizme taviz vermeden, onurlu, umudunu kaybetmeyen; aşkı, sevip sevilmeyi ötelemeyen bir devrimcinin yaşadıkları, bu değerleri kendisine ilke edinen okurları bu romanı okumaya mecbur ediyor.

Bu kitap dolayısıyla seninle arkadaş olduğum için gurur duydum. Unutmadan, kitapta Turgut'un Gökhan'a taviz vermemesi tavrını uygun buldum, süper.

Arkadaşın olarak seni kutluyor, roman yazımına devam etmeni tavsiye ediyorum.

Selam ve sevgilerimle...
image
Engin Dursun
05-01-2021 / 16-01-2021


Turgay Usanmaz ile tanışmamız internet sitesi sayesinde oldu. İlk kitabım yayınlanmamıştı, yayıncı arıyordum, dergileri ve siteleri ziyaret ediyordum. Sonradan iki eserim okurla buluşunca oğluyla Türkiye'ye geldi, sağ olsun, röportaj yaptı, bir nevi tanıtım oldu.

Posof'un Göçmen Kuşları adlı bir roman kaleme almış. Merakla okudum, adında Ardahan yöresine dair anılar çağrıştırsa bile daha ziyade Kafiristan anlatılıyor, satır aralarında yakın siyasi tarihe ışık tutuluyor.

Kitabı edebi kriterler açısından beklediğimden daha iyi buldum. Turgay kardeşimiz kendini yetiştirmiş, bayağı araştırmış. Biyografik romanda Turgut Türkiye ile Hollanda arasında mekik dokuyor, iltica kampı, Alanya macerası gibi motiflerle eseri renklendiriyor.

Tabii benim en çok dikkatimi çeken konu zamparalıktaki başarısı oldu, resmen kıskandım. Turgut Yeşilçam'ın afili jönleri kadar yakışıklı değilse de usta bir balıkçının oltayla yakalayabileceği balıktan daha fazla kızı ağına düşürmüş. "Maşallah, nazar değmez inşallah!" dedim, çünkü lise birden beri yurt dışına çıkış hayaliyle yaşıyorum, maalesef bir avrat ile müşerref olamadım. Edebiyat kritiğinde bu tür münasebetsizlik yapılmaz ama dervişin fikri neyse zikri de odur, ben en çok o bölümleri sevdim.

Bence kitabın bir sürü konusu denemeler halinde aktarılabilir, bakir mevzular ve tecrübeli kişi, dişi çok azdır.

Turgay Usanmaz kardeşim inşallah yazmaktan usanmaz.
image
Şenol Onay
Burhaniye, 24-01-2021
Bilmediğini söylemek mi doğru olan yoksa söylememek mi? Cahil olduğum ortaya çıkarsa ezer misiniz? Bir kısmınız zaten cahil olduğunu biliyoruz diyecektir küçümseyen bir tavırla.

(Bu konuda benim de kendimi düzeltmem gerekiyor; bazen buldozer gibi eziyorum çünkü. Sonradan farkediyorum ne kadar kötü bir görüntü ve duruş sergilediğimi…)

Turgay Bey, bu kitabını bana hediye edene kadar Posof’un ne olduğuna dair hiçbir fikrim yoktu. Daha başlığıyla öğretmeye başladı yani. Sonra “mile”sini, “mafiş”ini… Kültürünü yani. Sağ & sol kavgaları da cabası.

Kitap beni, daha önce hiç gitmediğim doğuya götürdü ve ağırladı diyebilirim.

Kalbinin güzelliğini hissettiğim yazara sevgi ve selamlarımı sunuyorum.

Teşekkürlerimle.
image
İrem Küçük
18-08-2021


Yoğunluğum nedeniyle kitabını kısmen tamamen, kısmense seçerek bazı kısımlarını okudum. Bu nedenle görüş belirtmekte geciktim. Güzel bir anılar buketi olmuş. Akıcı yazılmış ve kolay okunuyor. Yüreğine sağlık.

Bol okuyucu bulmasını diliyor, kitabını benimle paylaştığın için teşekkür ediyor, selamlarımı gönderiyorum.
image
Muzaffer Yanık
22-08-2021


Turgay Usanmaz

Yazarın Türkçe Dersleri sitesi: Türkçe Dersleri

Şirince Paylaşım'a kitap tanıtımına yer verdiği için teşekkür ederiz.